Нови 411 случаи на коронавирус, 210 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.153 тестови, а регистрирани се нови 411 случаи на КОВИД-19: Скопје – 208, Битола – 33, Куманово – 26, Прилеп – 21, Велес – 16, Струмица – 14, Кавадарци и Штип – по 13, Гостивар – 11, Тетово – 10, Кичево – 8, Кочани – 7, Неготино – 5, Струга – 4, Крива Паланка и Валандово – по 3, Ресен, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 2, Охрид, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Богданци, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (411), регистрирани се 88 реинфекции.

Регистрирани сe 210 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Битола- 16, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Прилеп – 9, Тетово – 7, Велес и Охрид – по 6, Кочани – 5, Струмица и Гостивар – по 4, Неготино и Струга – по 2, Валандово, Гевгелија, Свети Николе и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.153 тестови преку: ИЈЗ-185, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–111, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-39, Биотек-41, Систина-22, лабораторија Лаор-9, Синлаб-3, Ремедика-13, Плодност-22, Генеа-6, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 407.

Досега во земјата се направени вкупно 2.092.345 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 317.140, бројот на оздравени пациенти е 305.712, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 2.091

Back to top button
Close