Нови 68 случаи на КОВИД-19, 40 оздравени, тројца починати

epa09509043 People walk on the stone bridge in Skopje, Republic of North Macedonia, 06 October 2021. North Macedonia has signed the Association and stabilization agreement in 2001, got the EU candidate status in 2005 but never started negotiations to become a member state as a dispute with Greece over the name of the country stalled the process. After the name change and the settlement of the dispute with Greece, in 2018 a new dispute with Bulgaria has halted the countries EU enlargement process making many wonder will the country ever join the bloc. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Регистрирани се 68 нови случаи на КОВИД-19 од направени 659 тестирања во последните 24 часа. Оздравени се 40 пациенти, а пријавени се тројца починати.

Како што информира Министерството за здравство, најмногу нови заразени има во Скопје – 50, Прилеп – 5, Кавадарци и Штип по 3, Куманово, Битола и Велес по 2 и Кичево – 1.
Од вкупниот број на позитивни (68), регистрирани се 20 реинфекции.
Од оздравените пациенти, во Скопје се 32, Битола – 3, Гостивар и Неготино по 2 и Штип – 1.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Скопје (83 години), починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин”, се регистрирани две починати лица од Битола (81г) и Прилеп (71г), починати во болнички услови. Починатите се пријавени во период од 18 до 28.09.2022 година.
Направени се 659 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-10, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија-73, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-11, Биотек-17, Систина-3, лабораторија Лаор-4, Синлаб-2, Ремедика-8, Плодност-0, Генеа-1, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 311.
Досега во земјата се направени вкупно 2.181.930 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.031, бројот на оздравени пациенти е 334.202, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 265.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162249, Активни   192
Куманово    18247, Активни    5
Битола      17987, Активни    13
Прилеп      15555, Активни    24
Тетово      14473, Активни    0
Кавадарци   12098, Активни    5
Велес 10814, Активни    3
Охрид 10320, Активни    2
Гостивар    10279, Активни    2
Струмица    8784, Активни     3
Штип  8773, Активни     7
Кичево      6076, Активни     1
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4151, Активни     2
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     0
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1876, Активни     1
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     2
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Back to top button
Close