Нови 71 слуачи со КОВИД-19, нема починати, оздравени 86 лица


Од вкупно 819 тестирања во последните три дена, од 28 до 30 октомври 2022, регистрирани се 71 нови случаи на КОВИД-19. Оздравени се 86 пациенти, а не се пријавени починати лица.

Како што соопшти Министерството за здравство, од новите позитивни на коронавирус во Скопје има 47, Прилеп – девет, Охрид – три, Битола и Кичево по двајца, Куманово, Струмица, Штип, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Богданци и Демир Капија по еден.
Од вкупниот број на позитивни (71), регистрирани се 10 реинфекции.
Од вкупно 86 оздравени пациенти, во Скопје има 63, Прилеп – девет , Битола – осум,, Штип – двајца, Куманово, Кавадарци, Неготино и Кратово по еден.
Во текот на изминатите три дена не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин”, не се пријавени починати лица.
Направени се 819 тестови преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-20, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-5, Авицена-14, Биотек-21, Систина-11, лабораторија Лаор-8, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-7, Никоб Лаб-18, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-3, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ГМ Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 458.
Досега во земјата се направени вкупно 2.183.292 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.146, бројот на оздравени пациенти е 334.335, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 247.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      162325, Активни   168
Куманово    18248, Активни    4
Битола      17991, Активни    7
Прилеп      15566, Активни    24
Тетово      14473, Активни    0
Кавадарци   12098, Активни    4
Велес 10814, Активни    2
Охрид 10325, Активни    6
Гостивар    10281, Активни    4
Струмица    8786, Активни     3
Штип  8775, Активни     7
Кичево      6078, Активни     3
Кочани      5547, Активни     3
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4885, Активни     1
Неготино    4151, Активни     0
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2837, Активни     1
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2661, Активни     1
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1877, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1479, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     1
Богданци    1103, Активни     1
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      629, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Back to top button
Close