Нови 770 случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 2.043 тестови, а регистрирани се нови 770 случаи на КОВИД-19: Скопје – 364, Битола – 47, Охрид – 46, Куманово и Кавадарци – по 38, Тетово – 30, Прилеп и Велес – 26, Неготино – 17, Струмица – 16, Штип – 15, Кочани и Струга – по 14, Ресен – 13, Гостивар – 12, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 7, Радовиш и Кратово – по 5, Дебар и Крушево – по 4, Свети Николе и Валандово – по 3, Кичево, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Делчево, Берово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Од вкупниот број на позитивни (770), регистрирани се 207 реинфекции.

Регистрирани сe 363 оздравени пациенти од: Скопје – 182, Охрид – 23, Битола – 21, Куманово – 20, Прилеп и Велес – по 14, Кавадарци – 13, Струмица и Штип – по 12, Тетово – 8, Гостивар – 7, Кичево – 5, Неготино, Кочани и Делчево – по 4, Струга, Крива Паланка и Радовиш – по 3, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 2, Ресен, Гевгелија, Кратово, Дебар и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Свети Николе (23г) и Скопје (76г). Лицата се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица од Радовиш (73г) и Крива Паланка (66г). Едно лице е починато во болнички, а другото лице во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 20.06.2022 -28.06.2022г.

Направени се 2.043 тестови преку: ИЈЗ-325, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-40, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово-41, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–155, Жан Митрев (Филип Втори)-22, Авицена-66, Биотек-130, Систина-48, лабораторија Лаор-12, Синлаб-12, Ремедика-12, Плодност-25, Генеа-14, Никоб Лаб-78, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 879.

Досега во земјата се направени вкупно 2.100.604 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 319.806, бројот на оздравени пациенти е 307.342, на починати е 9.343, а бројот на активни случаи изнесува 3.121

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      151347, Активни   1562
Куманово    17050, Активни    144
Битола      16202, Активни    235
Прилеп      14471, Активни    134
Тетово      13708, Активни    108
Кавадарци   10980, Активни    128
Велес 10043, Активни    113
Гостивар    9738, Активни     61
Охрид 9243, Активни     152
Штип  8230, Активни     53
Струмица    8224, Активни     69
Кичево      5721, Активни     32
Кочани      5193, Активни     45
Струга      4803, Активни     51
Гевгелија   4477, Активни     30
Неготино    3770, Активни     34
Ресен 2797, Активни     32
Свети Николе      2659, Активни     12
Радовиш     2563, Активни     17
Крива Паланка     2453, Активни     21
Делчево     2008, Активни     5
Берово      1701, Активни     8
Дебар 1690, Активни     4
Валандово   1510, Активни     13
Виница      1401, Активни     3
Пробиштип   1286, Активни     4
Богданци    1035, Активни     4
Кратово     993, Активни      19
Крушево     938, Активни      5
Демир Хисар 848, Активни      9
Македонски Брод   754, Активни      9
Демир Капија      599, Активни      2
Македонска Каменица     527, Активни      2
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      358, Активни      1

Back to top button
Close