Нови 97 ковид-позитивни

Во изминатото деноноќие направени се 824 тестови, а регистрирани се 97 нови случаи на КОВИД-19, од кои во Скопје – 52, Битола, Прилеп и Кавадарци по 6, Куманово и Штип по 5, Велес 4, Охрид и Крива Паланка по 2, Тетово, и во Струмица, Неготино, Радовиш, Дебар, Валандово, Кратово, Крушево и Македонски Брод по 1, соопшти Министерството за здравство.
Од вкупниот број на позитивни (97), регистрирани се 29 реинфекции.
Регистриран e 61 оздравен пациент од: Скопје – 30, Битола – 6, Куманово и Охрид – по 4, Прилеп и Берово – по 3, Тетово, Кавадарци, Кичево и Кратово – по 2, Велес, Гостивар и Свети Николе – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа, нема пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се регистрирани 4 починати лица од Скопје, Охрид, Струга и Гевгелија, на возраст од 80 – 83 години. Две лица се починати во болнични услови и две во домашни услови. Починатите се регистрирани во период од 16.08.2022 до 09.09.2022
Направени се 824 тестови: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-94, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-4, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-2, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–45, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-18, Биотек-19, Систина-43, лабораторија Лаор-7, Синлаб-1, Ремедика-6, Плодност-7, Генеа-19, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 336.
Досега во земјата се направени вкупно 2.160.942 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.986, бројот на оздравени пациенти е 331.740, на починати е 9.520, а бројот на активни случаи изнесува 726.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160833, Активни   389
Куманово    18171, Активни    37
Битола      17873, Активни    39
Прилеп      15445, Активни    38
Тетово      14444, Активни    12
Кавадарци   12048, Активни    32
Велес 10764, Активни    22
Охрид 10287, Активни    19
Гостивар    10273, Активни    7
Струмица    8771, Активни     8
Штип  8733, Активни     18
Кичево      6062, Активни     4
Кочани      5544, Активни     12
Струга      5172, Активни     6
Гевгелија   4868, Активни     5
Неготино    4131, Активни     14
Ресен 3018, Активни     11
Радовиш     2831, Активни     6
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2656, Активни     6
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1870, Активни     8
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     2
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     1
Кратово     1117, Активни     7
Богданци    1100, Активни     1
Крушево     1037, Активни     8
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0
са/

Back to top button
Close