Нови цени од полноќ на горивата

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на бензинот БС-95 се намалува за 1,50 денари за литар, а за еден денар за литар се намалува цената на БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство

Од ноќеска на полноќ горивата ќе се продаваат по нови, намалени цени.

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на бензинот БС-95 се намалува за 1,50 денари за литар, а за еден денар за литар се намалува цената на БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство.

Па така, од полноќ литар бензин БС-95 ќе се продава за 83 денари за литар, бензинот БС-98 ќе чини 85,50 денари за литар, а дизелот ќе се продава за 73 денари за литар.

Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по 72,50 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ од полноќ за 0,306 денари за килограм се намалува цената на мазутот и истиот ќе се продава за 42,629 денари.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close