Ново видео од полициска бруталност пред болница

Видео од полициски службеник во Пенсилванија, кој со колено ги притиска вратот и главата на еден човек при приведување, предизвика бес кај демонстрантите и ги осуди службените лица, јавува Ен-би-си.

Видео од полициски службеник во Пенсилванија, кој со колено ги притиска вратот и главата на еден човек при приведување, предизвика бес кај демонстрантите и ги осуди службените лица, јавува Ен-би-си.

На видеото може да се види како еден од полицајците му ги притиска главата и вратот на човекот со коленото и рамото. Ен-би-си наведува дека полицискиот службеник е белец, а дека уапсениот се чини дека е црнец.

Видеото беше објавено на Фејсбук, по што движењето „Блек лајвс медр“ побара од полицијата да ги објави своите видеа и да ги суспендира полицајците вклучени во инцидентот.

Ова движење беше формирано кога Афроамериканецот Џорџ Флојд почина во Минеаполис, откако полициски службеник го притисна неговиот врат за време на апсењето, а протестите траеја со недели низ САД и низ целиот свет.

Извор : Макфакс

Back to top button
Close