Џо Бајден и формално кандидат за претседател на САД

– Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден и официјално стана кандидат на демократите за претседателските избори во ноември.

Бајден изјави дека е „почестен да се натпреварува со една од најталентираните групи на кандидати“ и оти демократите „одат на избори како единствена партија“.

Иако тој победи на изборите внатре во партијата уште во април, кога сенаторот Берни Сандерс се повлече од трката, Бајден дури сега собра доволен број делегати.

Бајден ќе се соочи со актуелниот претседател Доналд Трамп на избори на кои сигурно ќе доминираат теми околу пандемијата на коронавирусот, рецесијата и граѓански протести во САД.

Back to top button
Close