ОЈО: Поведена постапка за разбојништвото во банка во Крушево

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен жител на Крушево за извршено разбојништво во експозитура на „Уни Банка“ во Крушево.

– Осомничениот на 19.08.2020 година околу 15:00 часот, со намера противправно да присвои туѓи подвижни предмети, се маскирал со црна маска, темни очила и сива капа на главата по што влегол во  експозитурата на „Уни Банка“ во Крушево каде го извршил кривичното дело. Тој со употреба на сила и закана со огнено оружје дека непосредно ќе нападне врз животот и телото на оштетените вработени, ги присилил трите службенички да му ја отворат просторијата каде биле сефовите од банката и одзел денарски парични средства во вкупен износ од 1.330.000,00 денари, се вели во соопштението од ОЈО.

Во насока на обезбедување натамошно непречено одвивање на кривичната постапка, јавниот обвинител кој постапува во предметот, до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднел предлог за определување на мерка притвор за осомничениот, што Судот го прифатил и на осомничениот му е определена мерка притвор во траење до 30 дена. ​

Лицето се товари дека го сторил кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close