ОЈО Скопје поднесе обвинителен предлог за фалсификувње исправа

– Скопското Обвинителство поднесе обвинителен предлог против едно лице со двојно, македонско и италијанско, државјанство за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ од член 378 став 1 од Кривичниот законик, соопшти ОЈО Скопје.

– Обвинетата, на 17 март, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје се обидела да ја напушти државата, прикажувајќи лажен сертификат за негативен ПЦР тест за SARS-CoV-2 вирусот, информират од Обвинителство.

При проверка од службениците на аеродромот било утврдено дека станува збор за лажна исправа, која обвинетата ја прикажала како вистинска.

Back to top button
Close