Објавен списокот на имиња на филмови и на актери

Ова е 95-та манифестација по ред, а првата се одржа во далечната 1929 година како приватна вечера организирана од актерот и режисер Даглас Фербенкс. Првото емитување се одржа во 1930 година преку радио, а во 1953 година го имаше и првиот телевизиски пренос.

This image has an empty alt attribute; its file name is oskari.jpg
Според наше време тоа е ноќта помеѓу недела и понеделник (програмата кај нас започнува во 2 часот по полноќ) и ќе трае околу 4 часа. Исто така, се враќа и доделувањето на сите категории во директен пренос, поради бурните реакции за исклучувањето на осум категории од ланскиот пренос.
Церемонијата, која ќе се одржи во театарот Долби во Лос Анџелес, ќе ја води комичарот и водител Џими Кимел.

This image has an empty alt attribute; its file name is jimi-kimel.jpg
Насловот со најмногу номинации за Оскар, од нив 11, е филмот „Everything Everywhere All In Ily“ (2022).
Кај букмејкерите токму тој филм најдобро стои. Тука се и „Ништо ново на Запад“, „Аватар: Патот на водата“, „Островот на духовите“, „Елвис“, „Се во исто време“, „Фабелманови“, „Катран“, „Топ Ган: Маверик“, „Триаголник на тага“ и „Жените зборуваат“.

Номинираните за најдобар режисер се:
Мартин Мекдона за „Духови на островот“
Даниел Кван и Даниел Шајнерт за „Сите во исто време“
Стивен Спилберг за „The Febelmans“
Тод Филд за „Катран“
Рубен Остлунд „Триаголник на тагата“

This image has an empty alt attribute; its file name is stiven-spilberg.jpg
Оскар за најдобар актер може да го добијат:
Остин Батлер за „Елвис“,
Колин Ферел во „Духови на островот“
Брендан Фрејзер во „Кит“
Пол Мескал за „Aftersun“
Бил Наји во „Да се живее“

This image has an empty alt attribute; its file name is ostin-batler.jpg

Номинираните за најдобра актерка се:
Кејт Бланшет во „Катран“
Ана Де Армас во „Blonde“
Андрија Рајзборо за „To Leslie“
Мишел Вилијамс во „The Febelmans“
Мишел Јо во „Сите во исто време“

This image has an empty alt attribute; its file name is misel-jo.jpg

Оскарите за најдобра споредна машка улога можат да ги добијат Брендан Глисон и Бери Кеоган за „Духови на островот“, Брајан Тајри Хенри за „Каузеј“, Џад Херш за „The Fablemans“ и Ки Хуи Кван за „Сите во исто време“.

Номинираните за најдобра споредна женска улога се:
Анџела Басет за филмот „Black Panther – Wakanda Forever“
Хонг Чау во „Кит“
Кери Кондо „Духови на островот“
Џејми Ли Кертис и Стефани Шу за „Се во исто време“

This image has an empty alt attribute; its file name is dzejmi-li-kertis-704x1024.jpg

Номинираните за најдобар странски филм се:
германскиот „На запад ништо ново“
аргентинскиот „Аргентина, 1985“
белгискиот „Близу“
полскиот „ЕО“
ирскиот „Тивка девојка“.

За најдобро сценарио, беа номинирани – Мекдона за „Духови на островот“, Кве и Шајнерт за „Сите во исто време“, Спилберг и Тони Кушнер за „Фабелманс“, Филд за „Катран“ и Остлунд за „Триаголник на тагата“.

Номинирани за најдобра музика се „Nothing new in the west“, „Babilon“, „Ghosts of the Island“, „All at the same time“ и „Fabelmans“.
За музичкиот дел ќе биде задолжена поп пејачката Ријана, која ќе изведе песна од филмот „Black Panther: Wakanda Forever“.

This image has an empty alt attribute; its file name is rijana.jpg
На МРТ, емитувањето на 95. доделување на Оскарите ќе започне од недела на понеделник во 02:00 часот, на Првата програма.

Back to top button
Close