Облачно со дожд и ветер, локално услови за град

Променливо облачно време со засилен јужен ветер ќе преовладува денеска во земјава. Синоптичарите најавуваат повремен дожд уште од изутрина. На место ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за појава на град.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 9 до 16, а максималната од 19 до 24 степени.

Во Скопје слично време со појава на нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе достигне до 13-тиот степен, а дневната до 24-тиот степен.

Во следните денови во претпладневните часови ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, а попладне ќе има услови за локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во понеделник и среда условите за појава на дожд и нестабилност ќе бидат помали.

Back to top button
Close