Облачно утро, сончев ден со температура до 26 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а во северозападните делови со услови за краткотраен дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

„Во текот на денот ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Ќе дува умререн, наместа засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10 степени, а максималната ќе достигне од 17 до 26 степени“, стои во соопштението од УХМР.

Оттаму велат дека во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно, попладне со мала доумерена облачност.

„Ќе дува умерен повремено засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9 степени, а максималната температура ќе биде 25 степени“,велат од УХМР.

Според прогнозата, до крајот на неделата времето ќе биде сончево со мала облачност, освен во четврток, кога ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд. Дневните температури до четврток ќе опаднат за неколку степени, а потоа ќе бидат во пораст, особено во деновите од викендот.

Back to top button
Close