Обвинетите за масакрот во трговскиот центар кај Москва открија што им било ветено

Еден од обвинетите за учество во терористичкиот напад на концертната сала Крокус Сити Хол во предградието на Москва го именуваше координаторот на целата операција, објави руската државна новинска агенција Тас.

Според обвинетите, маж по име Саифуло ги контактирал и на секој од нив им ветил по милион рубљи (околу 10.000 евра). На првиот руски канал беше прикажана снимка од испрашувањето на терористите од страна на членови на Федералната служба за безбедност (ФСБ).

„Сајфуло ни рече да одиме во Украина, во Киев. И дека таму ќе ни даде еден милион рубљи”, рекол еден од обвинетите за време на сослушувањето. Другите обвинети зборуваа за наводната помош што им била ветена при преминувањето на украинската граница.

„Сајфуло рече дека на украинската граница ќе не чекаат момци кои ќе ни помогнат да ја поминеме границата и да стигнеме до Киев. Ни рече: „Јавете ми се, па ќе ви кажам што да правите“, сведочеше обвинетиот.

Според последните податоци, во терористичкиот напад загинале 144 лица, а 551 се повредени.

За учество во терористичкиот напад уапсени се 11 лица, меѓу кои и четворица директни извршители. Рускиот истражен комитет соопшти дека истражителите пронашле докази кои ги поврзуваат сторителите со украинските националисти.

 

Back to top button
Close