Обвинителството ќе бара продолжување на притворот за Камчев

Oбвинителството за гонење организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот за бизнисменот Јордан (Орце) Камчев, кој му истекува за неколку дена, потврдија оттаму за „360 степени“.

Последниот 30-дневен притвор на Камчев му беше определен на 12 мај, кога Обвинителството поднесе и обвинение за случајот „Плацовите на Водно“, со кое е опфатен и тој.

„Со оглед дека околностите врз основа на кои Обвинителството предложи определување на мерката притвор не се изменети, надлежниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје ќе побара продолжување на веќе определената мерка“,

велат од Обвинителството.
Обвинителниот акт се наоѓа во Основниот кривичен суд во Скопје каде што треба да се донесе оцена дали ќе биде прифатен.

Целиот текст на 360 степени

Back to top button
Close