ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

На свечената промоција на изградбата на четири автопатски делници од Коридорот 8, новинарите беа викнати само како декор. Тоа не беше обична промоција на табла. Тоа е промоција на, во моментов, најголемата државна инвестиција од 1,3 милијарди евра, и нормално е дека ќе има прашања како ќе се трошат нашите заеднички пари. Особено што медиумите веќе објавија сомнежи како е избрана фирмата за надзор. И особено што Обвинителството, по допрен глас веќе отвори истрага за можна корупција. И како Владата го решава проблемот со сомнежите дали чесно ни ги троши парите? Така што на новинарите ќе им забрани да прашуваат. А за да си го покрие образот, ќе се скрие зад американската амбасадорка која на настанот си дојде да си го испочитува успехот на американската компанија и најголема американска бизнис зделка во државава.

На новинарите што беа дојдени да прашаат како македонската Влада ќе ги потроши државните пари, вицепремиерот Артан Груби им рече: „Не прашувајте! Радувајте се!“ Е па, ај да се радуваме. Оти ќе ни ги трошат парите, ама нема да ни кажат како. Зошто само да се радуваме? Треба и да им аплаудираме. Оти, кај што нè крадат уште и ни се смеат в лице. Оти им се може.

Еве, многу се радуваме колку е ефикасна администрацијата кога треба да се покачат платите на државните функционери.

Уставниот суд на 21 март укина член што им ги замрзнуваше платите. На 23 март тој член веќе почна да се применува. И веќе на 5 април, пратениците во Собрнието добија зголемени плати.

Кога ли се мобилизираа, како ли успеаја толку брзо да им ги пресметаат платите? Пробај сега да побараш пресметка во Пензиско колку би ти била пензијата, со месеци ќе се изначекаш, десетина документи ќе ти побараат, ќе ти фали стаж, ќе ти го згрешат матичниот број, адресата, името…

За промена на регистарските таблички со НМК допрва ќе прават пресметки. Ќе разгледуваат опции, колку ќе чинела налепница, колку да плаќале граѓаните, ќе виделе, ќе седнеле, ќе правеле математика… Кога е нивен личен интерес во прашање, тогаш може да бидат и брзи и ефикасни. Ама кога треба јавен интерес да се штити, допрва ќе размислуваат. На крај, пак математиката ќе покаже минус за граѓаните.

Целата колумна на Горан Михајловски на СДК.МК

Back to top button
Close