Од Скопје, Шолц попладнево пристигна во Софија

По претпладневната посета на Северна Македонија, германскиот канцелар Олаф Шолц пристигна во официјална посета на Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија.

Посетата на Софија ќе ја започне со средба со бугарскиот премиер Кирил Петков, на која ќе присуствува и шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска, по што ќе биде примен од претседателот Румен Радев.

Шолц за Софија замина по неколкучасовната посета на Скопје, на која порача дека Западен Балкан е од стратешко значење за Германија и дека тој лично ќе се залага за негов прием во Европската Унија, особено за Северна Македонија.

Back to top button
Close