Од утре Аргентина ќе воведе нови мерки за патници од странство

Од утре Аргентина ќе воведе нови мерки за меѓународните патници во авиосообраќајот, што ќе бидат на сила до 8 јануари, соопшти Министерството за внатрешни работи на таа земја.

Меѓународниот сообраќај ќе се одвива само од два аеродрома – Езејза и Сан Фернандо, двата во близина на главниот град Буенос Аирес.

Патниците ќе мора да покажат дека имаат негативен тест за коронавирусот и мораат да поминат 7 дена во карантин, се вели во соопштението на Министерството.

Во Аргентина се потврдени 1.555.279 случаи на заразени со Ковид-19 и 42.254 смртни случа

Back to top button
Close