Од Жилиет Бинош до Шарлот Генсбург- културната елита застана зад Макрон

Повеќе од 400 француски уметници и естрадни фигури, вклучително и Жилиет Бинош и Шарлот Генсбург, потпишаа емотивен авторски текст објавен во весникот Ле Монд на 15 април за да ги повикаат луѓето да гласаат за актуелниот претседател Емануел Макрон за време на вториот круг од изборите на 24 април.

Писмото е наменето за оние кои можеби не ја поддржуваат политиката на Макрон, веројатно не гласаа за него во првиот круг од изборите и сега се склони да се воздржат од излегување на гласање следната недела.

Актерите, филмаџиите, музичарите, уметниците и продуцентите кои го потпишаа писмото тврдат дека гласањето во корист на Макрон, про-ЕУ центрист, е апсолутна неопходност бидејќи тоа е единствениот начин да се победи кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен. Како и во 2017 година, Макрон и Ле Пен се квалификуваа за вториот круг со 27,84% и 23,15% од гласовите, соодветно.

Многу луѓе во филмската и културната индустрија гласаа за Жан-Лук Меланшон, тврдолевиот кандидат и лидер на партијата La France Insoumise. Откако беше поразен со 21,95 отсто од гласовите, Меланшон ги повика своите приврзаници да не и дадат ниту еден глас на кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен, но избраа да не ги охрабруваат да гласаат за Макрон.

Тоа е трет пат кандидат на крајната десница да се пласира во вториот круг на изборите откако Петтата република беше основана од Шарл де Гол во 1958 година. -семитската и ксенофобична партија Национален фронт, се соочи со актуелниот претседател Жак Ширак во 2002 година. Ширак и Макрон на крајот победија на изборите во 2002 и 2017 година со 82,21% и 66,10% од гласовите, соодветно.

Ле Пен доби значителна основа откако ја ребрендираше нејзината партија Rassemblement National за да ја прошири својата база, како и да упати апели до центарот, па дури и до левицата. За време на оваа трка, таа се позиционираше како социјалист и се повеќе беше перципирана како поумерен кандидат во споредба со другиот – порадикален – екстремно десничарски кандидат, Ерик Земур, поранешен експерт кој го доби прекарот „Трамп на Франција“.

Политичката програма на Ле Пен, сепак, продолжува да претставува закана за демократските и републиканските принципи, се тврди во молбата, која исто така беше потпишана од Џејн Биркин, Франсоа Клузе, Жил Лелуш, Гијом Кане, Фабрис Лукини, Жан Балибар и Каролин Бенжо, меѓу другите.

 

Еве неколку апстракти од писмото:

„Актерки и актери од светот на културата и забавата во живо, честопати имаме длабоки несогласувања (…) со моќта што постои. Сме почувствувале и измами, гнев, па дури и бес. Но, дури и ако исходот од првиот круг на овие избори не беше таков на кој се надевавме, дури и ако некои од нас сè уште чувствуваат некаква недоверба (кон Макрон), денес, нема двоумење, без сомнение, колебање.

„Ние не ги ставаме на исто ниво демократијата и популизмот, (или) демократската влада и Националното собрание.

„Ништо во програмата на Марин Ле Пен не го одразува наследството на Франција како земја на отпор, хуманизам, дарежливост и отвореност кон светот.

„Утре, не се осмелуваме да замислиме што би се случило со културниот пејзаж на нашата земја ако (таа победи на изборите). Не можеме да замислиме, на чело на Франција, кандидат чија програма останува ксенофобија и фанатизам, кандидат кој склучува сојузи со тоталитарни (режими).

„Не можеме да го замислиме чувството на украинскиот народ кој беше нападнат, бомбардиран и масакриран, кога ќе откријат дека сме избрале соучесник на лидерот на Кремљ на чело на нашата земја.

„Не можеме да замислиме дека Франција, земјата на просветителството и Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот, ќе донесе на власт претседател чие самопрогласено пријателство со најлошите диктатори на власт и ќе ни предизвика срам. или обесчестување“.

 

Back to top button
Close