Охриѓанка исфрлена од роднините, десет дена спиела на отворено

Жена од Охрид, на возраст од околу 60 години, десеттина дена престојувала во разурната барака, отворена од речиси сите страни, бидејќи роднините ја исфрлиле од домот, пренесе Фокус.

За случајот информираше Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, кој откако добил информација за случајот, веднаш се упатил на самото место.

-Упатувам апел до семејството на оваа жена од Охрид, која десеттина дена е исфрлена и оставена од сите, да не дозволат, таа и понатаму да биде бездомник и да „живее“ во оваа напуштена хорор барака, од која, и кучињата ноќе бегаат.

Оваа жена, не заслужила таква суровост и бездушност од нејзините, не заслужила да биде оставена на милост и немилост на овој студ и на кучињата, кои ја имаа опколено денеска, кога по добиена информација, отидов на ова место. Упатувам пофалби за брзата реакција по моето јавување, на СВР Охрид, на Итната медицинска помош, на Центарот за социјални работи- порача Димоски, потенцирајќи дека семејството ќе мора да реагира и да ја згрижи жената.

повеќе

Back to top button
Close