Ѓоковиќ изгуби од 19-годишниот Руне во Париз

Данецот Холгер Руне е победник на Мастерс турнирот во Париз. 19-годишникот во финалето по голема борба и повеќе од 2,5 часа игра со 2:1 во сетови го совлада Новак Ѓоковиќ.

Иако Србинот го доби првиот сет со 6-3, во вториот Данецот врати во иста мерка (6-3). Решавачкиот трет сет кој траеше 1 час и 13 минути, го доби Руне со 7-5 за само трет негов трофеј во Мастерс серијата.

Back to top button
Close