Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

epa10437934 Novak Djokovic of Serbia celebrates winning the men’s singles final against Stefanos Tsitsipas of Greece at the 2023 Australian Open tennis tournament in Melbourne, Australia, 29 January 2023. EPA-EFE/James Ross AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

 

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес во финалето на Австралија опен го победи Гркот Стефанос Циципас со 3:0, по сетови 6:4, 7:6 и 7:6.

Србинот по 10-ти пат во кариерата го освои турнирот во Австралија и по 22 пат дојде до трофеј на Грен слем изедначувајќи се со Шпанецот Рафаел Надал на вечната листа победници.

Ѓоковиќ серираше седум аса, направи три двојни грешки и реализира две од пет брејк топки. Циципас имаше 15 аса, три двојни грешки и една реализирана брејк топка од три шанси.

Новак стана вториот тенисер со двоцифрен број трофеи на еден Грен слем. Надал има 14, сите на Вимблдон.

Циципас ја продолжи серијата порази од Ѓоковиќ која трае 10 меча. Сега нивниот биланс во меѓусебните средби е 11:2.

Австралија опен 2023 се играше за награден фонд 51,5 милиони долари

Back to top button
Close