Ѓоковиќ поразен на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ поразен во полуфиналето на Австралија опен.

 

Тој беше запрен во обидот да ги зголеми рекордните бројки на победнички Грен слем турнири и Австралија опен.

Подобар беше Италијанецот Јаник Синер со 6:1, 6:2, 6:7(6), 6:3.

Во финалето, 22-годишниот Синер ќе игра против победникот на второто полуфинале, во кое се среќаваат Данил Медведев и Александер Зверев.

Ѓоковиќ влезе во сезоната со амбиција првпат да освои „златен слем“, односно сите четири гренд слем титули во една календарска година, но не успеа.

Back to top button
Close