Олимписката шампионка од Барселона-1992 година, учесничка на осум Олимпијади, Оксана Чусовитина ја заврши кариерата

Узбекистанската гимнастичарка Оксана Чусовитина објави крај на својата спортска кариера.

Денес гимнастичарката учествуваше во квалификациите на турнирот во Токио, но не избори пласман во финалето.

– Тоа е сè. Нема веќе да се вратам на ова. Јас веќе имам 46 години. Имам толку многу работи да направам во животот, рече Чусовитина по завршувањето на натпреварот.

Таа има злато од Барселона 1992 година и сребро од Пекинг 2008 година, три победи и осум медали на светски шампионати, златна и три сребрени медали на Европските првенства. Таа учествуваше на осум Олимписки игри.

Back to top button
Close