Џон Батист со најмногу „Греми“ номинации

Објавена е листата номинирани за наградите „Греми“ за американската музичка индустрија. Најголем број номинации освои Џон Батист – вкупно 11, а меѓу нив се оние за песна на годината („Freedom“) и најдобар албум („We are“). По него, следат Џастин Бибер, Доџа Кат и „Х.Е.Р.“ со по осум номинации. Били Ајлиш и Оливија Родриго добија по седум номинации.

FILE – Jon Batiste performs during the Global Citizen festival on Sept. 25, 2021 in New York. Batiste received 11 Grammy Award nominations, including ones for album of the year, record of the year, and best R&B album. (AP Photo/Stefan Jeremiah, File)

За најдобра песна, номинирани се и: „I Still Have Faith In You“ („АББА“), „I Get A Kick Out Of You“ (Тони Бенет и Лејди Гага), „Peaches“ (Џастин Бибер, Даниел Кајзар и Гивеон), „Right On Time“ (Бренди Карли), „Kiss Me More“ (Доџа Кет и СЗА), „Happier Than Ever“ (Били Ајлиш), „Montero“ (Лил Нас Екс), „drivers license“ (Оливија Родриго) и „Leave The Door Open“ („Силк соник“).

На годинешното доделување на наградите доминираа Тејлор Свифт и Били Ајлиш, а Бијонсе стана најнаградуваната изведувачка во историјата на овие американски награди. Наредната свеченост е закажана за 31 јануари 2022 година, а ќе се одржи во Лос Анџелес. Тоа ќе биде 64-то доделување.

Back to top button
Close