Џони Деп го доби процесот против Амбер Херд

Џони Деп (58) ја тужеше својата поранешна сопруга Амбер Херд за клевета по обвинувањата дека била жртва на семејно насилство, тврдејќи дека тоа му ја уништило репутацијата и кариерата

Поранешната холивудска двојка размени сериозни обвинувања за време на судењето кое со недели го привлекуваше вниманието на јавноста – и Деп и Херд тврдеа дека биле жртви и на емоционално и на физичко малтретирање

 

Џони Деп го доби процесот по тужбата за клевета против неговата поранешна сопруга Амбер Херд, која јавно го обвини за семејно насилство, јавува Би-би-си.

Поранешната холивудска двојка размени сериозни обвинувања за време на судењето кое со недели го привлекуваше вниманието на јавноста – и Деп и Херд тврдеа дека биле жртви и на емоционално и на физичко малтретирање.

Процесот привлече големо внимание кај светската јавност, а социјалните мрежи станаа поле за говор на омраза на навивачите од двете страни.

Џони Деп (58) ја тужеше својата поранешна сопруга Амбер Херд за клевета по обвинувањата дека била жртва на семејно насилство, тврдејќи дека тоа му ја уништило репутацијата и кариерата.

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Херд во колумна објавена од „Вашингтон пост“ во 2018 година напиша дека била изложена на семејно насилство за време на бракот, без да го спомене неговото име.

Херд поднесе противтужба и бара отштета од 100 милиони долари поради тврдењата на поранешниот адвокат на Деп, Адам Валдман, дека нејзините наводи за злоупотреба се „измама“.

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Херд и Деп се запознале на снимањето на „The Rum Diary“ и се венчаа во 2015 година. Херд поднесе барање за развод во 2016 година, а се разведоа една година подоцна.

Судењето трае веќе шест недели, а завршните зборови се очекуваат во петок.

Back to top button
Close