Орбан пристигна во Сараево, по што ќе замине во Бања Лука, каде Додик ќе го одликува

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска пристигна во Сараево, каде што се сретна со претседателката на Советот на министри на БиХ, Борјана Кристо (ХДЗ БИХ).

Предвидено е Орбан да се сретне и со членовите на Претседателството на БиХ, по што ќе отпатува за Бања Лука, каде ќе се сретне со претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Додик, како што најави, на Орбан ќе му врачи орден со кој го одликува по повод 9 јануари, Денот на РС, кој Уставниот суд го прогласи за неуставен.

Back to top button
Close