Орбан: Унгарија ќе ги поддржи сите санкции на ЕУ против Русија

 

Унгарија ќе ги поддржи сите санкции на Европската унија против Русија и нема да блокира ништо, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, говорејќи на украинско-унгарската граница.

– Унгарија јасно стави до знаење дека ги поддржуваме сите санкции, затоа нема да блокираме ништо. Она што ќе можат да го договорат премиерите на Европската унија, го прифаќаме и поддржуваме, изјави Орбан.

– Ова е време да бидеме обединети, ова е војна, рече тој, истакнувајќи дека напорите за мир се најважни

Back to top button
Close