Османи: Португалскиот предлог како основна рамка останува најдоброто решение

Министерот за надворешни работи Бујар Османи кој утре патува за Берлин, а потоа за Бугарија на прашањето на Телма за последните изјави на бугарскиот премиер Кирил Петков  за преместување на ветото и европски гаранции за менување на Уставот на Македонија на самиот старт на преговарачкиот процес пред отварање на првото поглавје одговорил преку СМС.

„Сметам дека португалскиот предлог како основна рамка за идеите кои се разменуваат меѓу двете влади последните недели остануваат најдоброто решение за деблокирање на европската перспектива на МКД, па на регионот“, напишал Османи

 

 

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close