Османи: Силна осуда на руското признавање на Доњецк и Луганск

Силно го осудуваме признавањето од страна на Русиjа на украинските области Доњецк и Луганск како независни, напиша Бујар Османи, министерот за надворешни работи, на својот Твитер-профил.

 

„Ваквите дела претставуваат сериозно кршење на меѓународното право. Северна Македонија уште еднаш ја искажува својата недвосмислена поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украи

Back to top button
Close