Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Со ваквиот чекор, додава тој, се отстранува повеќедецениската изолација и се отвара патот за добивање автокефалност во периодот што следи

Back to top button
Close