Остин: САД ќе и испратат на Украина уште четири артилериски ракетни системи ХИМАРС

epa09766086 US Secretary of Defense Lloyd J. Austin III gives a press conference at the end of a two-day meeting of NATO Ministers of Defence at the NATO headquarters in Brussels, Belgium, 17 February 2022. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Шефот на Пентагон, Лојд Остин, денеска изјави дека САД ќе испратат на Украина уште четири артилериски ракетни системи ХИМАРС.

– Продолжуваме да бараме нови начини да им се пружи долгорочна поддршка за храбрите мажи и жени на украинските вооружени сили, и ќе ја адаптираме нашата помош така што Украина би имала технологии, боева муниција и огромна огнена моќ за сомоодбрана, изјави Остин на почетокот на виртуелна средба со сојузниците посветена на Украина.

Системите ХИМАРС имаат голем радиус на дејствување и повисока прецизност, отколку артилеријата од советско време со што располага Украина. Земјата неделава изјави дека со вакви ракетни фрлачи досега нанела 30 удари по руски позиции за материјално-техничка снабдување и муниција.

Според Остин, новиот пакет помош вклучува и муниција и други артилериски боеви резерви.

Вклучително овие четири, САД досега на Украина и доставија 16 системи ХИМАРС.

Од почетокот на војната, САД имаат пружано помош за одбрана на Украина во висина од осум милијарди долари, вклучително и 2.2 милијарди во изминатиот месец

Back to top button
Close