Откриени 500 стебла марихуана кај дебарското погранично село Спас


Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Блато, при Регионалниот центар за гранични работи Запад, во месноста Орман, атар на дебарското село Спас, во непосредна близина на границата со Република Албанија откриле парцели засадени со марихуана.

– По преземени мерки и активности, пронајдени се повеќе парцели засадени со канабис сатива. Притоа, на парцелите биле засадени околу 500 стебла, од кои на црниот пазар би се добила марихуана во вредност од околу половина милион евра, како и безжични камери и пумпа за третирање на растенија, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи- Охрид.

Според него по насока на Јавен обвинител, дел од стеблата се одземени и предадени за вештачење, додека останатите стебла се уништени.

По расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок

Back to top button
Close