Падна владата на Петков: Пратениците изгласааа недоверба

epa09640299 New Bulgarian Prime Minister Kiril Petkov speaks at the Parliament in Sofia, Bulgaria, 13 December 2021. The Bulgarian Parliament approved a new coalition government of four reformist formations and led by the economist, Kiril Petkov, co-founder of the recently created anticorruption formation Let’s Continue the Changes (PP), which won the 14 November legislative elections. EPA-EFE/VASSIL DONEV

 

За недоверба на Владата гласаа 59 пратеници од ГЕРБ-СДС, 33 на ДСП 19 од Има таков народ (ИТН) и 12 на Преродба

 

Владата на Бугарија, предводена од премиерот Кирил Петков падна. Бугарските пратеници штотуку ѝ изгласаа недоверба.

Предлогот да се изгласа недоверба го поддржаа 123 пратеници во 240-члениот парламент.

„Против“ изгласување недоверба на владата гласаа 116 пратеници.

За недоверба на Владата гласаа 59 пратеници од ГЕРБ-СДС, 33 на ДСП 19 од Има таков народ (ИТН) и 12 на Преродба.

Владата на Петков, пак, ја поддржаа 67 пратеници од неговата партија Продолжуваме со промените, како и нивните колеги од коалициските БСП – 26 и Демократска Бугарија – 16 пратеници.

Во краткото обраќање Петков рече дека му било чест што предводел влада која била „паднала“ поради лица како Бојко Борисов и Слави Трифонов.

Back to top button
Close