Пахор: Словенија треба да реши две прашања пред претседавањето со ЕУ

 Словенечкиот претседател Борут Пахор по средбата со европските лидери во Брисел изјави дека до почетокот на претседателството на Словенија со ЕУ на 1 јули, Владата во Љубљана треба да реши два проблеми, поради кои неодамна беше критикувани од домашната и европската јавност.

Едниот проблем е одбивање на Владата на Јанез Јанша да назначи двајца обвинители во новото европско обвинителство, а другиот е буџетско финансирање на словенечката новинска агенција СТА, пренесува Индекс.хр.

– Овие се два проблема што можат да се решат до 1 јули и сметам на разумноста на владата, рече Пахор по состанокот со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли и претседателот на Европскиот совет Шарлс Мишел.

Јанша со месеци беше критикуван од новинарите во земјата и меѓународните здруженија на новинари за вербалните напади кон новинарите и притисокот врз јавната телевизија и СТА.

Овие постапки предизвикаа негативни проценки од страна на некои европски претставници и меѓународни институции.

Во последниот извештај на Советот на Европа за состојбата со слободата на медиумите, комесарката за човекови права Дуња Мијатовиќ рече дека можностите за слобода на медиуми и изразување во Словенија се влошуваат и дека мерките на словенечката влада можат да ја нарушат независноста, кредибилитетот и финансиската стабилност на сервисите како што се СТА и јавната.телевизија.

Пахор рече дека очекува Владата наскоро да обезбеди стабилно финансирање на националната новинска агенција СТА и да го забрза процесот на назначување обвинители.

– Земја која претседава со Европската унија тешко може да најде изговор зошто не го направила тоа во период кога мора да биде пример за членките на Унијата и во други области, рече Пахор.

Back to top button
Close