Пакистанецот Кашиф најмлад алпинист кој се искачи на К2

Пакистанецот Шехроз Кашиф денеска го собори светскиот рекорд како најмлад аплинист, кој го освоил К2, искачувајќи се на вториот највисок врв на светот, на 19-годишна возраст.

Како што јавија светските медиуми,  Кашиф се искачил на врвот на височина од 8.611 метри во 08:10 часот по локално време.

Младиот пакистански алпинист во мај годинава се искачи и на највисокиот светски врв Монт Еверест.

Back to top button
Close