Пандемијата, економијата и социјалните немири влијаат врз претседателската трка во САД

 

Стрејт Тајмс/ АФП

Три истовремени кризи што ги плашат САД – смртоносна пандемија, економски очај и распространети социјални немири – поставија нови рамки на годинешниот претседателски натпревар и предизвикаа национален одраз на расната нееднаквост во Америка.

Дали земјата е во потрага по трансформација, или дали ќе останат зголемени системските нееднаквости од кризата со коронавирусот, дозволувајќи да се разоткрие отуѓувањето и маргинализацијата?

Со недели, невиден вирус стана фокусна точка на жестоката кампања во Белата куќа помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и демократот Џо Бајден, двајца политичари кои им приоѓаат на катастрофите со многу различни стратегии.

Поминаа генерации откако земјата доживеа остри и брзи вонредни состојби, национална ниска точка што филозофот Корнел Вест го нарече „Американски момент на пресметување“.

Речиси 110.000 Американци починаа од Ковид-19, а десетици милиони се без работа поради пандемијата.

Во исто време, немирите зафатија десетици американски градови каде демонстрантите бараат правда во врска со убиството на полицијата во Минеаполис на невооружениот црнец Џорџ Флојд.

Повторените епизоди на полициска бруталност снимени на камера, дури и покрај тоа што повеќето демонстрации беа мирни, дополнително ги ставија длабоките социјални рани на нацијата.

„Тоа е прилично лош момент“, вели Даниел Гилион, професор по политички науки на Универзитетот во Пенсилванија и автор на „Гласното малцинство“.

Кризите, како што рече тој, биле „ужасни“ за Афроамериканците, кои традиционално имаат послаби исходи од здравствената заштита, имаат само мал дел од богатството на домаќинството на белците, и со поголема веројатност ќе се соочат со полициска бруталност.

„Не можам да мислам на (денешен) период кога црнците доживеале такви расправии, таква болка, такви тешкотии“, рече проф Гилион.

Меѓу жртвите на Ковид-19, несразмерен број се луѓе со поинаква боја на кожата од белата.

Додека господинот Трамп во петокот (5 јуни) укажуваше за изненадувачки пад на вкупната стапка на невработеност од 14,7 проценти во април на 13,3 проценти во мај, црната невработеност всушност се зголеми, на 16,8 проценти.

Неправедноста што избувна кога бел полицаец го притисна коленото на вратот на Флојд скоро девет минути е најновата манифестација на системски расизам што опстојува со генерации.

„Имаше колено на вратот на црната Америка откако се укина ропството“, рече 30-годишната демонстрантка во Минеаполис, Кејла Петерсон.

„Никогаш не сме биле слободни.“

Трамп можеше да и достави адреса на Овалната канцеларија на нацијата оваа недела за да ги смири тензиите. Наместо тоа, тој искористи раздор и започна крстоносна војна „закон и ред“.

Трамп ја изостави Белата куќа од демонстрантите и покрена огнени обвинувања кои прават малку за да се смири бурата.

„Проблемот“, објасни тој во четвртокот, во врска со неодамнешните контроверзни тактики во Вашингтон, „се потпалувачите на пожари, ограбувачите, криминалците и анархистите, кои сакаат да го уништат тоа (и нашата земја)!“

Провокативната прошетка на господинот Трамп од Белата куќа до блиската црква за фотографирање неколку минути откако областа беше присилно расчистена од демонстрантите, содржеа јасни сигнали до конзервативните и евангелските гласачи во неговата база: безбедноста и верата остануваат огромни.

Додека господинот Трамп тргуваше со делба, неговиот изборен ноемвриски ривал го оквалификува како „опасно несоодветен“ за водство.

Бајден, 77, во голема мерка беше отсутен два месеца, во неговиот дом во Делавер, како што се распространуваше пандемијата и Трамп го искористи тоа да се изврши притисок за повторно отворање на земјата.

Но, ветеранот демократ е со отворени очи со тоа што прифаќа порака за помирување и реформи – нешто што може да ги обедини умерените и либерални фракции на Демократската партија и да привлече независни згрозени од   стилот на Трамп.

„Долго време и ветуваме на оваа нација реално за сите наши луѓе“, наведе Бајден на Твитер.

Експертите велат дека и покрај неодамнешниот хаос, Трамп има пат до победа.

„Ако претседателот е во состојба да разговара за трката на значаен начин и ако е во можност да води на закрепнувањето во здравството и во економската криза, тој ќе изгледа како човек од тефлон“, рече проф Гилион.

„Ништо нема да се држи до него“.

Трамп, сепак, забележа дека неговите избирачки броеви еродираат, особено меѓу двете групи од витално значење за неговиот реизбор: стари гласачи и евангелисти христијани. И неговиот неуспех да се справи со пандемијата рано и неговата закана за употреба на војската врз демонстрантите ги одвраќа женските гласачи.

Белите жени „се вознемирени од справувањето со пандемијата на Трамп“ и неговиот недостаток на лидерство, рече Надиа Браун, вонреден професор по политички науки и афро-американски студии на универзитетот „Пурдју“.

„Жените исто така ги следат протестите и имаат емпатија“ со демонстрантите.

Упорните нееднаквости, снимки од разнишана економија и како лидерите реагираат „дефинитивно ќе бидат на ум на гласачите за пет месеци“, додаде проф Браун.

Тоа не значи дека Бајден не сака да победи.

„Мачка има девет животи“, вели проф. Браун, „но Трамп има 12.“

Back to top button
Close