Папата Франциск: Боже, побрзај, прекини ја војната во Украина

И папата Франциск се огласи во врска со синоќешните случувања во Полска, кога при паѓањето на проектили на полска територија, загинаа две лица.

 

twitter sharing button

 

И папата Франциск се огласи во врска со синоќешните случувања во Полска, кога при паѓањето на проектили на полска територија, загинаа две лица.

Тој повика на што поскоро прекинување на огнот за да се избегне опасноста од натамошна ескалација на конфликтот. За време на својот говор тој не се осврна на последниот инцидент што се случи во Полска, во кој загинаа двајца полски државјани, пренесува „Sky News“.

„Со болка и загриженост дознав за нов и уште пожесток ракетен напад врз Украина, кој предизвика смрт и штета на многу цивилна инфраструктура. Да се ​​молиме Господ да ги преобрати срцата на оние кои сè уште се држат до војна и дека желбата за мир преовладува во маченичката Украина за да се избегне ескалација и да се отвори патот за примирје и дијалог“, рече Папата.

Папата Франциско ги повика верниците да се молат за мир во Украина, додавајќи дека верниците можат во молитва да кажат „побрзај, Господи“ за војната да заврши што е можно поскоро. Инаку, Генералштабот на украинските вооружени сили соопшти дека Русија вчера лансирала 110 ракети и 10 јуришни беспилотни летала од Иран.

Back to top button
Close