Партијата Фидес на Виктор Орбан е во деликатна ситуација по геј скандалот

Јозеф Сајер бега низ цевка од ЛГБТ-партијата во Брисел или слетува на цевка маскиран како суперхерој

… Мимовите за најголемиот скандал во унгарската политика ги преплавуваат социјалните мрежи во земјата на Виктор Орбан. Неговиот колега и европратеник Јозеф Сајер поднесе оставка во неделата откако беше фатен во нелегална геј-оргија. Сепак, унгарскиот печат, контролиран од владата, одговори во средата со големи наслови против Џорџ Сорос, непријателот на Орбан, и сосема малку, без фотографии или детали, за оставката на Сајер. Членовите на Владата го поминаа денот избегнувајќи новинари.

„По првите утрински обиди на печатот, полицијата воспостави безбедносен обрач на влезот од кабинетот на премиерот, така што новинарите не можеа да им приоѓаат на членовите на владата по состанокот на кабинетот“, коментира новинарот на „Еуроњуз“, Адам Маѓар.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се осврна на ова прашање во средата навечер. Тој рече дека постапките на Сајер се неприфатливи за неговата партија, иако го пофали неговиот придонес за 30 години работа. Европратеникот, кој беше еден од основачките членови на Фидес и подготвувач на новиот унгарски устав, веднаш ја напушти партијата.

Скандалот е особено важен за унгарската ЛГБТ заедница, која е под постојани дијалектички напади од Фидес, промотор на политики што ги ограничуваат нивните права.

„Постојат различни типови на луѓе меѓу гласачите на Фидес. Вие не можете да нацртате строги линии, не можете да ги исклучите луѓето затоа што нивниот сексуален живот или сексуална ориентација е различен од оној на мнозинството. Се надеваме дека владата ќе го сфати тоа. дека сите сме составен дел од општеството и дека омразата не може да се шири против никого“, објаснува Томас Домбос, член на ЛГБТ организација.

Заминувањето на Сајер е многу лоша вест за владата, бидејќи унгарскиот премиер губи еден од своите најдобри советници за политиката на Европската унија.

„Сè покажува во една насока. Капацитетот на политичката одбрана на Фидес е намален, што е негативен резултат за Унгарија”, рече политичкиот аналитичар Патрик Шицерле.

Скандалот со геј-оргијата во Брисел, во кој беа уапсени неколку дипломати, доаѓа во многу тешко време за унгарската влада, која се соочува со речиси сите други партнери во ЕУ. Унгарија и Полска го задржаа своето право на вето на повеќегодишниот буџет на ЕУ и планот за економско закрепнување на ЕУ по пандемијата, бидејќи распределбата на овие средства е поврзана со почитување на владеењето на правото

Back to top button
Close