Пендаровски и Штајнмајер на дебата со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

 

Една од обврските на политичарите е да овозможат услови и да го поттикнат економски развој на државите, со цел младите да имаат перспективи во нивните земји.

Ова го порачаа претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер и неговиот домаќин и колега Стево Пендаровски на денешната средба во Старата чаршија во Скопје со Алумни членови на Претседателскиот центар за политичко образование и стипендисти на партнерските организации на центарот, на која се дискутираше за перспективите на младите во Северна Македонија и за процесот на европска интеграција на регионот.

 

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер, како што се наведува во соопштението, со младите разменија мислења за актуелните прашања во Европа и регионот, за европските перспективи на земјите од Западен Балкан, евроинтеграциите на Северна Македонија, предизвиците на младите, растечкиот евроскептицизам и принципот на консензус во однос на проширувањето на ЕУ, справувањето со одливот на мозоци, обезбедувањето на перспективи за младите.

 

-Претседателот Штајнмајер ги поздрави активностите на Претседателскиот центар за политичко образование и истакна дека му претставува задоволство да ги слушне ставовите на младите од Северна Македонија, нивните размислувања за Европската Унија, како и нивните очекувања од Германија, се посочува во соопштението од кабинетот на претседателот Пендаровски.

 

Претседателски центар за политичко образование (ПЦПО) е формиран со одлука на претседателот Стево Пендаровски во насока на заложбите за јакнење на демократските политички вредности, промоција и заштита на човековите права и слободи, политичкиот плурализам, меѓусебната толеранција, заедништво и солидарност. Во рамки на ПЦПО се одржува Школата за политики, а партнери на проектот се Фондацијата „Фридрих Еберт”, Фондацијата за демократија на Вестминстер, Фондацијата „Конрад Аденауер”, Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ), Меѓународниот републикански институт (ИРИ) и Фондацијата „МК2025″.

 

Претходно, двајцата претседатели се прошетаа низ Старата скопска чаршија, како културно-историски дел од градот и симбол на нашето мултиетничко општество. Тие посетија работилница за филигран и се запознаа со начинот на изработка на уникатен накит, каде неизоставен дел беа и експонати на македонскиот рубин. Во Сули ан, поразговараа со студенти од Факултетот за ликовни уметности, при УКИМ и посетија едно од ателјеата каде се одржува нивната настава.

 

Пендаровски и Штајнмајер престојуваа и во Националната галерија Чифте Амам, каде што се сретнаа со Хатиџе Муратова и проследија инсерти од филмот „Медена Земја”.

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија. Од Скопје германскиот претседател ќе замине во посета на Албанија

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close