Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на изборите во САД

Пенсилванија официјално ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден во државата над Доналд Трамп, еден ден откако претседателот се согласи на транзиција, но престана да признава победа.

Гувернерот Том Волф на Твитер објави дека властите во Пенсилванија ги „завериле“ резултатите од гласањето на 3 ноември, откако Мичиген го стори истото вчера.

„Како што налага федералниот закон, го потпишав сертификатот за потврда…за Џо Бајден и Камала Харис“, напиша Волф.

Back to top button
Close