Перез стана првиот Мексиканец во последните 50 години кој победи на трка во Формула 1

Во 1970 година, друг мексиканец, Педро Родригез, победи на Гран при на Белгија. Оттогаш поминаа точно 50 години, пет месеци и 29 дена од неговата победа.

Самиот Перез победи за прв пат во кариерата. За неговиот сегашен тим оваа победа беше прва во Ф1 шампионатот.

Back to top button
Close