Песков: Британија и помага на Украина, таа е директно вклучена во конфликтот

Велика Британија обезбедува помош за Украина и практично е вклучена во конфликтот, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за руската RTVI.

„Општо земено, за никого не е тајна дека Британците навистина обезбедуваат различни форми на поддршка за Украина. И на луѓето на теренот, и на разузнавачите и така натаму. Односно, тие се практично директно вклучени во овој конфликт. изјави претставникот на Кремљ.

Изјавите на Песков се однесуваат на напис во Тајмс во кој се тврди дека британскиот министер за одбрана Грант Шепс наводно тајно и помогнал на Украина да развие борбени планови, јави ТАСС.

Портпаролот додаде дека не е запознаен со деталите, ниту дали се вмешани други официјални лица, но посочи дека руската војска веројатно има повеќе информации.

Back to top button
Close