Песков: Нема алтернатива за руското посредување за Нагорно Карабах

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека нема алтернатива за руското посредување меѓу Ерменија и Азербејџан во спорниот регион Нагорно-Карабах, во време кога Вашингтон ги организира преговорите меѓу двете земји.

– Во оваа фаза, не постои друга правна рамка што ќе придонесе за решавање (на конфликтот). Нема алтернатива на постигнатиот договор, рече Песков, алудирајќи на примирјето потпишано во 2020 година меѓу Ерменија и Азербејџан со посредство на Русија.

Песков оцени дека е добредојдена секаква помош за решавање на конфликтот, но додаде дека е претпазлив кон „обидите кои ја заматуваат основата за мирно решение“.

Ерменија и Азербејџан се судрија во 2020 година за контрола на регионот Нагорно-Карабах. Конфликтот заврши со мировен договор со кој се призна победата на азербејџанските сили. Договорот е постигнат со помош на Русија.

Оттогаш руски војници се стационирани во Нагорно Карабах, но Ерменија веќе неколку месеци се жали на нивната неефикасност. Изолацијата на Русија на меѓународната сцена, поради конфликтот во Украина, го ограничува и просторот за маневрирање на Москва.

Тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан се зголемија на 23 април кога Баку го постави првиот контролен пункт на влезот во коридорот Лачин, единствениот пат што ја поврзува Ерменија со Нагорно-Карабах.

Баку ја оправда својата одлука со безбедносни причини, додека Ереван ја оцени како прекршување на примирјето договорено во 2020 година.

Во овој контекст, Вашингтон, кој со Москва и Париз е копретседавач со таканаречената група „Минск“ за конфликтот, се обидува да ги рестартира мировните преговори.

Домаќин на состанокот, кој ќе трае до четврток, е американскиот државен секретар Ентони Блинкен (Ентони), а во него учествуваат шефовите на дипломатиите на Ерменија и Азербејџан, Арарат Мирзојан и Џејхун Бајрамов.

Таков состанок се одржа во ноември, а потоа и во февруари, на маргините на Минхенската безбедносна конференција во Германија. Тие разговори не овозможија во оваа фаза да доведат до договор.

Нагорно-Карабах, претежно ерменска територија, се отцепи од Азербејџан, што доведе до војна во 1990-тите во која загинаа 30.000 луѓе.

Back to top button
Close