Песков: Путин е загрижен за договорите постигнати со Трамп

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека во ситуација кога САД се соочуваат со масовни протести, рускиот претседател Владимир Путин е загрижен за тоа колку доверба може да има во договорите со неговиот американски колега Доналд Трамп.

Во интервју за руските медиуми, Песков рече дека на Путин му треба да знае дека може да има доверба во договорите постигнати со Трамп и изјави дека растечката непредвидливост на потезите што ги прави Вашингтон предизвикува загриженост во главните градови на државите ширум светот.

Важно е Путин да знае дека во Трамп има соговорник кој може одговорно да учествува во дијалогот со него за тоа како да се подобри ситуацијата, рече Песков.

Американскиот Стејт департмент претходно најави дека следната недела во Австрија, претставниците на САД и Русија ќе ги разгледаат претходно договорените теми во врска со иднината на контролата на оружјето.

Back to top button
Close