Петков: Не можам сам да го кренам ветото за Северна Македонија

Премиерот на Бугарија Кирил Петков ја нарече лажна веста дека сам се обврзал да го укине ветото на преговорите со Европската унија на Република Северна Македонија. Тој ја коментирал изјавата на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји дека очекува Бугарија да даде зелено светло за преговорите.

„Ако нешто ќе се случи на оваа тема, мора прво да се заснова во рамките на бугарското МНР, потоа да се информира владата, да се консултира владината коалиција, да влезе во парламентот, таму да се гласа и потоа да се преземат обврски. Така што процедурата е многу јасна, тоа се чекорите што треба да се следат“, рекол Петков пред новинарите.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close