Петков вели дека не е запознаен со предлогот на Макрон: Нема да преземеме никакви чекори за укинување на ветото без одлуката на Собранието

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во изјава за медиумите истакна дека не е запознаен со предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со кревање на ветото за Македонија.

Во однос за одлуката за ветото за Северна Македонија, Петков вели дека нема да преземе никакви чекори за нејзино укинување без одлуката на Народното собрание.

Back to top button
Close