Петте смени остануваат и за следната сезона

– Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, објави дека организацијата размислува за задржување на правилото за петте смени за следната сезона.

По продолжувањето на фудбалските натпревари предизвикани од пандемијата на коронавирус, на повеќето турнири на екипите им е дозволено да направат пет смени во текот на натпреварот.

Според Инфантино, правилото може да остане за следната сезона поради тесниот распоред на натпреварите.

– Лигата на шампионите завршува во август. Ќе има интернационални натпревари, потоа првенства, потоа квалификации за ЕП и сезоната 2020/2021, ќе има многу натпревари. Ни требаат силни играчи. Сега имаме правило од пет смени, можно е да го задржиме, ќе разговараме за оваа работа, прокоментира Инфантино.

Back to top button
Close