Пиоли: Сакаме да ја решиме ситуацијата околу Ибра, Донарума и Чалханоглу што е можно поскоро

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли потврди дека клубот се обидува да ја разјасни состојбата околу новите договори на Златан Ибрахимовиќ, Џанлуиџи Донарума и Хакан Чалханоглу што е можно поскоро.

– Во која смисла најмногу ни помогна Ибрахимовиќ? Во многу работи од спортска гледна точка. Тој ни даде решенија што ги немавме. Ибра е важно присуство и физички и технички. Тој исто така им создава многу простор на своите соиграчи. Во однос на карактерот, тој беше дефинитивно одлучувачки. Симон Кјаер? Тој работи многу добро, уште едно купување во јануари, што даде важен придонес за нас. Сега сите играчи се познаваат многу добро и сите треба да бидат подготвени. Новите договори на Ибрахимовиќ, Чалханоглу и Донарума? Клубот сака да ги реши овие ситуации што е можно поскоро. Ќе се собереме следната недела. Сега треба да размислиме за тековната кампања. Тогаш ќе има време да го средиме составот за следната година, рече Пиоли.

Back to top button
Close