ПМФЛ: Без победник во дербито Вардар – Работнички, хет – трик на Дембо за Шкупи

Вардар и Работнички ги поделија бодовите во скопското дерби, додека Шкупи триумфираше на гостувањето во Битола во 15 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Во меч со шанси на двете страни, дербито меѓу актуелниот првак Вардар и градскиот ривал Работнички заврши без голови на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Второпласираниот Шкупи го задржа чекорот со водечката Шкендија, откако со трите гола на најдобриот стрелец во ПМФЛ Дембо Дарбо славеше гостинска победа над Пелистер со 3-1.

ПМФЛ 15. коло:

Вардар – Работнички 0:0

Струга Трим-Академија Пандев 1:1 (Ристевски 57 – Стоилов 71)

Ренова – Силекс 0:0

Пелистер – Шкупи 1:3 (Маневски 18 – Дарбо 21, 28, 55)

Беласица-Македонија ЃП 1:3 (Коцев 41 – Божиновски 34, Адем 53, Петров 73

Табела: Шкендија 33, Шкупи 31, Македонија ЃП 29, Борец 22, Силекс 21, Струга Трим 21, Вардар 20, Работнички 18, Ренова 15, Пелистер 12, Академија Пандев 11, Беласица 9.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close